"Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen, hayatından lezzet alır."
Duyurular

Köy Websitemiz 12 Yaşında


Nevşehir Hava Durumu
Etkinlik Takvimi
Anket
Yeni websitemizi Nasıl Buluyorsunuz?


 
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,6964   5,7066
EURO 6,3027   6,3141
       
Özlü Sözler
"Her sözün doğru olmalı; fakat her doğruyu söylemek doğru değil."
Sponsorlarımız
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 24
Dün: 77
Toplam: 39233
  Kozaklı Tarihçesi

   
 

1-     KOZAKLI TARİHİ

       Kozaklı ve çevresindeki ilk yerleşim yerlerine Hitit ve Firigler zamanın da rastlanılmaktadır. Hititi ve Firig krallıklarına ait olduğunu tahmin ettiğimiz bölgede çok sayıda Tümülüs ve höyükler bulunaktadır. Bunlar Karahasanlı 1-Mendilli Höyüğü 2-Özbek Yurdu Höyüğü 3-Çamur kuyu (Gökçe) Höyüğü 4-Karahasanlı Höyüğü 5-Acıburun (Orta Mahalle) Höyüğü Büyük Yağlı 1-Taştepe Tümülüsü Doyduk 1-Çerçi Höyüğü2-Kaya oyma mağara Karasenir 1-Karasenir Höyüğü Kanlıca 1-Kanlıca Höyüğü 2-Kuşaklı Höyüğü Küllüce  1-Kötü Dölek Tümülüsü 2-Himmet Höyüğü Tümülüsü 3-Çatal Höyükleridir.

           Kozaklı ‘da Romalılara ait önemli yerleşim yerleri mevcuttur. Konaklı’nın özellikle kaplıcalarının olması ve Roma medeniyetinin hamam kültürüne önem vermesi Romalıların burada birde hamam yapmalarını sağlamıştır. Şuan ki Kozaklı belediye hamamı ile Roza Resort oteli arasındaki mevkide yolun hemen altında kalmış olan bir Roma hamamı mevcuttur.

              Ayrıca bu günkü Roza Resort otelin hemen arkasında kaçak kazı çalışmaları sonucunda Roma döneminden kalma baş ve bacak kısımları kırılmış heykel şuan ki Nevşehir müzesinde sergilenmektedir.

           Kozaklı ’da Bizans yerleşim yeri olarak ise şuan ki Asos Termal otelin bulunmuş olduğu yerde kaçak kazılar sonucu bazı Bizans dönemine ait sikkeler bulunmuştur.

       Bölge Türk hakimiyetine ilk olarak Danişmentliler tarafından girmiştir. Daha sonraları Anadolu Türk birliğini sağlayan Anadolu Selçuklu devleti ve Anadolu Selçuklu devletinin yıkılması ile Karamanoğulları hakimiyetine girmiştir. Bölge Karamanoğulları ile Eratna beyliğine sınır olmuştur. Daha sonraları ise Anadolu Türk birliğini sağlayan Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Şuan Hamamorta mahallesinde hicri 1253 yılında yapılmış harap bir vaziyette bulunan Osmanlıdan kalma bir cami de bulunmaktadır. Yine Büyük Yağlı köyünde peygamberimiz Hz Muhammet (S.A.V.) sakalı şerifi mevcuttur. Kaşkışla köyünde Ürgüp dekine benzer mağara yerleşimleri bulunmakta ve İpek yolu ise Kozaklı yakınlarındaki Boğaziçi köyünden geçmektedir.

       Bölgede Kozaklı ilçe olana kadar çok büyük bir yerleşim yeri bulunmamaktadır. Sadece Kozaklı köyü ve Karahasanlı Osmanlı zamanında nahiyelik yapmıştır.

       Kozaklı ‘da yaşayan insanların büyük çoğunluğunu Yabanlı, Kızıl Koyunlu, Herikli ve Ağca Koyunlu Türkmenleri oluşturmaktadır. Bu Türkmen aşiretlerin büyük çoğunluğu Halep bölgesinden buraya yerleşen Türkmen yörüklerindendir.

       Kozaklı isim olark ise bu isimde bir Türkmen cemaatine rastlıyoruz. Bazı kaynaklarda Kızaklı, Kazıklı, Kızıllu şeklinde de görülüyor. Bazı kaynaklarda ise Kazaklı olaraktan verilmekledir. Yine değişik kaynaklarda da doğrudan Kozaklı isminde bir Türkmen aşiretine rastlanmaktadır. Bu cemaatin ilk izlerine olarak Halep yani Suriye’de görülmektedir. Kozaklı Türkmen Yörükleri bu günkü Kozaklı köyüne yerleşmişlerdir. Kızık adı: ’güçlü savaşta gayret gösterici’ ’suretinde izah edilmiştir.

       Kozaklı ilçe olmadan önce bölgede bulunan köyler Osmanlı devleti zamanında Kaza olarak ilk Kırşehir vilayeti Arapsun(Gülşehir) kazasına bağlı iken daha sonra Avanos’un ilçe olmasından sonra Arapsun’dan Avanos’a bağlanmıştır. Bölgede en önemli yerleşim yeri olarak Karahasanlı nahiyesi bulunmakta ve Karahasanlı bölgenin en büyük yerleşim birimidir. Nahiye olarak da bölge Karahasanlı’ya bağlıdır. Nevşehir’in 1954 yılında il olmasından sonra bölgede bir ilçe kurulması gündeme gelmiş ve Karahasanlı ilçe olmak istedi ise de Karahasanlı’nın Nevşehir merkeze çok uzak olması ve insanların sıcak suyun başına toplama düşüncesi ile de birbirine en yakın köyler olan Kozaklı, Buruncuk, Orta köy, Bağlıca köyleri tercih edilmiştir. Köyler içinden Kozaklı köyü Osmanlı devleti zamanında nahiyelik de yapmış ve bu köyler içinden en büyük olanıdır. İnsanları sıcak su etrafında toplama düşüncesi ile mevki olarak Bağlıca, Orta köy, Buruncuk köyleri seçilirken isim olarak ise Kozaklı köyünün adı alınmıştır.

                            KOZOĞLU

      Kozoğlu şuan ki Hamamorta mahallesinin bulunduğu yerde yaşamış Bölgeye ilk yerleşen Türkmen ailelerinden birisidir. Kozoğlu köken itibari ile Turhanlı Türkmen taifesinden olup Avşar Türkmenlerine bağlı bir koldur. Kayseri ve civarından, Kozaklı bölgesine gelip yerleşmiş bölgeye bir cami ve hamam yaptırmış İslamiyet’e hizmet etmiş bir ailedir. Kozoğlu camisi ve hamamı ne yazık ki yıkılmış cami kitabesi de Yiğitler (Sorsavuş) köyüne götürülmüştür. Kitabenin tercümesinde Turhanlı Kabilesine bağlı Kozoğlu ailesinin bu camiyi yaptırdığını ve cami yakınlarındaki aşağıdaki tarlaları da vakıf olarak cami ye verdiklerini görüyoruz. Bu tarlaların adı günümüz de hala cami tarlası olarak bilinir. Kozoğlu camiinin Yiğitle(Sorsavuş) köyüne gitmesinin hikâyesi ise şöyledir. Kozoğlu camii yıkıldıktan sonra kitabesi Kozoğlu hamamına götürülür. Sorsavuş köylüsü Kayseri’den köyüne dönerken kaplıcalarda banyosunu yapar ve orada bulunan kitabeyi de kendi köylerinde yapılmakta olan camiye götürür. O gün bu gündür kitabe Sorsavuş köyü camisinde bulunmaktadır.

 Kitabede yazılı olan;

" KÂTİBİ KEMAL VAKUFU HAZİRİL MESCİT MÜĞBAREK MUHAMMET BİRİCİK AK KABİYLESİ TURHANLI Fİ CEMAATİ KOZOĞLU HAMİSİNE VESAYETİN MAHİYETİ (TERCÜMESİDİR)

      KOZOĞLU CAMİSİNİN KİTABESİ YİĞİTLER KÖYÜ CAMİSİ KAPI ÜZERİNDE DURMAKTADIR "

 

Araştran:     Tuğrul MERT-  Kaşkışla Köyü -  SOSYAL BİGİLER ÖĞRT- 

                                                                        Kozaklı-Nevşehir. 20.06.2012

2015 YILI NÜFUS SAYIMI:  
Nevşehir  Kozaklı/Merkez 7487
Nevşehir  Kozaklı/Abdi 185
Nevşehir  Kozaklı/Akpınar 445
Nevşehir  Kozaklı/Aylı 43
Nevşehir  Kozaklı/Belekli 169
Nevşehir  Kozaklı/Boğaziçi 190
Nevşehir  Kozaklı/Büyükyağlı 51
Nevşehir  Kozaklı/Cağşak 91
Nevşehir  Kozaklı/Doyduk 75
Nevşehir  Kozaklı/Dörtyol 267
Nevşehir  Kozaklı/Gerce 88
Nevşehir  Kozaklı/Hacıfakılı 55
Nevşehir  Kozaklı/Hızıruşağı 36
Nevşehir  Kozaklı/Kalecik 454
Nevşehir  Kozaklı/Kanlıca 525
Nevşehir  Kozaklı/Kapaklı 65
Nevşehir  Kozaklı/Karahasanlı 1126
Nevşehir  Kozaklı/Karasenir 618
Nevşehir  Kozaklı/Kaşkışla 63
Nevşehir  Kozaklı/Kuruağıl 90
Nevşehir  Kozaklı/Küllüce 174
Nevşehir  Kozaklı/Küçükyağlı 9
Nevşehir  Kozaklı/Merdanali 22
Nevşehir  Kozaklı/Taşlıhüyük 111
Nevşehir  Kozaklı/Yassıca 203
Nevşehir  Kozaklı/Çayiçi 1201
Nevşehir  Kozaklı/Özce 92
Nevşehir  Kozaklı/İmran 102
TOPLAM 14037

 

Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Son Ziyaretçi Yorumları
ahmet dinç
Kaşkisla köyü Büyük dedem Raşit ve Hasna oğlu Hacı Ali ve elif oğlu Seyit Ali oğluyum 1956 doğumluyum Ninem Elif 1938 yilinda konya Ereğli ye 3 oğlunu (Ömer.seyitali.rifat) alarak göç etmiş dedemin askerlik için gittiği ve geri dönmediği bilgisi dışında bilgi sahibi değiliz site kurucusu korkmaz mert sayesinde akrabalarımız yıldız karla görüştük çok memnun oldum eskiler hakkında bilgi sahibi hemşerilerime konuşmak tanışmak tan memnun olacağım dedem Haciali değirmeni varmış hatırlanması açısından belki faydalı olur. Saygı ve selamlarimla Ahmet dinç

yıldırım yıldız
Ahmet dinç siz konyalımısınız bizim akrabasınız faceboktan bana ulaş

ahmet dinç
değerli kaşkışlalı arkadaşlar soy ağacı taramamda büyükdedemin kaşkışlalı oldugunu öğrendim konu ile ilgili konuşmak paylaşmak için eskilere meraklı bilgi sahibi arkadaşlarla tanışmak istiyorumselamlar ahmet dinç


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler