"Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen, hayatından lezzet alır."
Duyurular

Köy Websitemiz 12 Yaşında


Nevşehir Hava Durumu
Etkinlik Takvimi
Anket
Yeni websitemizi Nasıl Buluyorsunuz?


 
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,6964   5,7066
EURO 6,3027   6,3141
       
Özlü Sözler
Bütün ihtilâlât ve fesadın asıl madeni ve bütün ahlâk-ı rezilenin muharrik ve menbaı, tek iki kelimedir. Birinci kelime: "Ben tok olsam, başkası açlıktan ölse bana ne." İkinci kelime: "İstirahatim için zahmet çek; sen çalış, ben yiyeyim."
Sponsorlarımız
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 24
Dün: 77
Toplam: 39233
Ölüm Son Değil..
 

İnsanları mesut ve memnun eden dostlar meclisinde ki samimi ve karşılıksız muhabbetlerdir.

            Yaşları ilerleyen insanlar ile yapılan muhabbetlerde hep eskiye dönük özlemler ve ah çekmeleri işitiyoruz.

            Bugün eski günlerimize göre maddi imkânlar yönünden kıyası mümkün olmayacak şekilde iyiyiz. Herkesin bir veya birkaç evi arabası gezmeleri vb gibi imkânlara var. Ama eskisi kadar hiç kimse mutlu değil.

Demek ki mutluluklar maddiyata bağlı değilmiş. Eskiden hemen hemen hiçbir şeyimiz yoktu. Köyde herkesin imkânı aşağı yukarı eştti. Onun da yok benimde. Onun imkânları ile benimki arasında uçurum yoktu. Kimse kimseye tepeden bakma veya aşağı görme gibi bir düşüncesi yoktu.

Akşamları herkes köy odasında, gündüzleri tarlası bağ-bahçesindeydi. Darda kalana koşulur harmanı kışa kalmadan kaldırılırdı.

Şimdilerde hepimiz o mutluluk veren diyarımızı sevimsiz beton yığınları arasına sıkışmış şehirlere tercih ettik.

Beraber büyüdüğümüz ve ayni kaderi paylaştığımız insanlardan önce memleketlerimizden, şimdide tek tek yalan dünyadan ayrılır olduk.

Ancak bizler inananlar olarak bu ayrılıkların ebedi bir ayrılık olmadığına bir gün tekrardan bir araya geleceğimizi ve ahiret aleminde bugünlerimizi yad edeceğimize inanıyoruz. Bundan dolayı ehli dünyalılar gibi ölüme yok olmak, fani olmak, gitti bir daha göremeyeceğiz gözüyle bakmıyoruz ve teselli oluyoruz.

Bir mürşidin dediği gibi;

  "Ey biçareler! Mazaristan’a göçtüğünüz vakit, "Eyvah, malımız harap olup sa'yimiz hebâ oldu. Şu güzel ve geniş dünyadan gidip dar bir toprağa girdik" demeyiniz, feryad edip me'yus olmayınız. Çünkü sizin her şeyiniz muhafaza ediliyor. Her ameliniz yazılmıştır. Her hizmetiniz kaydedilmiştir. Hizmetinizin mükâfatını verecek ve her hayır elinde ve her hayrı yapabilecek bir Zât-ı Zülcelâl sizi celb edip yeraltında muvakkaten durdurur, sonra huzuruna aldırır. Ne mutlu sizlere ki, hizmetinizi ve vazifenizi bitirdiniz. Zahmetiniz bitti; rahata ve rahmete gidiyorsunuz. Hizmet, meşakkat bitti; ücret almaya gidiyorsunuz."

Evet, Ölüm bize dünya sıkıntılarının bittiğini burada yapılan hizmetin karşılığını almaya gittiğimiz ve bu sıkıntılı hayattan bizi kurtaran bir teskere olduğunu haber verdiğinden Ölümden korkmuyor ve gülerek karşılıyoruz..Korkmaz MERT      13.12.2017   Okunma Sayısı: 783


Yazdır

 

Yazarın Diğer Yazıları

Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Son Ziyaretçi Yorumları
ahmet dinç
Kaşkisla köyü Büyük dedem Raşit ve Hasna oğlu Hacı Ali ve elif oğlu Seyit Ali oğluyum 1956 doğumluyum Ninem Elif 1938 yilinda konya Ereğli ye 3 oğlunu (Ömer.seyitali.rifat) alarak göç etmiş dedemin askerlik için gittiği ve geri dönmediği bilgisi dışında bilgi sahibi değiliz site kurucusu korkmaz mert sayesinde akrabalarımız yıldız karla görüştük çok memnun oldum eskiler hakkında bilgi sahibi hemşerilerime konuşmak tanışmak tan memnun olacağım dedem Haciali değirmeni varmış hatırlanması açısından belki faydalı olur. Saygı ve selamlarimla Ahmet dinç

yıldırım yıldız
Ahmet dinç siz konyalımısınız bizim akrabasınız faceboktan bana ulaş

ahmet dinç
değerli kaşkışlalı arkadaşlar soy ağacı taramamda büyükdedemin kaşkışlalı oldugunu öğrendim konu ile ilgili konuşmak paylaşmak için eskilere meraklı bilgi sahibi arkadaşlarla tanışmak istiyorumselamlar ahmet dinç


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler